01 marca 2017 / kategoria: porady / Brak komentarzy

Awaria samochodu, mała stłuczka, a także wiele innych czynników, mogą przyczynić się do tego, że samochód musi zostać koniecznie odholowany. Jeżeli kierowca decyduje się na ten krok i zamierza w tym celu skorzystać z pomocy innego kierowcy, należy pamiętać o tym, w jaki sposób wykonuje się ten manewr.

Kierowcy decydujący się na holowanie własnego samochodu, powinni koniecznie uwzględnić przepisy drogowe. Na pewno prowadzenie samochodu holowanego wymaga zdecydowanie więcej umiejętności, niż prowadzenie takiego auta. Należy pamiętać o tym, by prędkość holowanego pojazdu nie przekraczała 30 km/h w obszarze zabudowanym. Natomiast poza terenem zabudowanym można rozwinąć prędkość maksymalnie do 60 km/h. Przepisy drogowe mówią również o tym, by samochód holujący miał przez całą drogę włączone światła mijania. Natomiast auto holowane powinno być oznaczone trójkątem ostrzegawczym, które musi znaleźć się dokładnie po lewej stronie tylnej szyby. Gdy kierowca ma wątpliwości do tego, czy jego auto jest dobrze widoczne, powinien mieć dodatkowo włączone światła pozycyjne.
Linka holownicza powinna rozciągać się na długości od 4 do 6 metrów. Ważne jest również jej odpowiednie oznaczenie przy pomocy odblaskowych, najlepiej czerwonych lub żółtych chorągiewek. Jest to istotne dla innych kierowców, którzy chcą wykonać manewr wyprzedzania. Na pewno w czasie holowania nie można doprowadzić do takiej sytuacji, by linka była ciągnięta po nawierzchni. Musi być ona cały czas odpowiednio napięta.

Dla swojego bezpieczeństwa, jak i również pozostałych uczestników ruchu drogowego, lepiej wybierać mniej ruchliwe trasy. Dobrze jest wcześniej ustalić między sobą pewne zasady komunikowania się, ponieważ to ułatwi wykonywanie manewrów związanych z hamowaniem oraz ruszaniem pojazdu. Niestety bardzo często zdarza się tak, że kierowcy nie przykładają wagi do sposobu holowania, przez co popełniają rażące błędy.

Do najczęstszych błędów zalicza się między innymi holowanie pojazdu tyłem. Chyba nie trzeba nikogo zbytnio przekonywać do tego, że wykonywanie tego manewru, szczególnie na ruchliwej ulicy jest po prostu niebezpieczne.
Innym rażącym błędem, do którego dopuszczają się kierowcy, jest holowanie pojazdu z przyczepą. Przede wszystkim obowiązuje zakaz holowania takiego samochodu. Ponadto należy jeszcze wziąć pod uwagę, że samochód holujący również nie może mieć przyczepy, ale także i naczepy. Chociaż w przypadku auta holowanego dopuszczalne jest posiadanie naczepy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *