17 marca 2017 / kategoria: porady / Brak komentarzy

Nie? To poczytajcie! Mamy parking strzeżony i wiemy doskonale.co to oznacza. Jednak, w wielu polskich miastach, w tym w naszych Katowicach, ludzie nie do końca zdają sobie sprawę, że parking dozorowany to wcale nie jest strzeżony, a pozostawienie na nim swojego auta wcale nie oznacza, że wszystko będzie w najlepszym porządku po naszym powrocie.

Płatny parking to świetne rozwiązanie w zatłoczonych miastach. Płacisz za miejsce, ale niekoniecznie właściciel parkingu ponoszą odpowiedzialność za auto pozostawione na ich placu. Dzięki opłacie masz parking w określonej, liczącej się dla ciebie, lokalizacji, masz gwarancję miejsca, i za to płacisz. Nie płacisz za pilnowanie twojego auta. Właściciel nie ponosi odpowiedzialności, gdy twoje auto zniknie, zostanie skradzione czy uszkodzone. Jednak właściciel takiego parkingu może posiadać na przykład monitoring, i w razie problemów, może udostępnić ci nagrania z niego. nie zaistniały sytuacje zagrażające bezpieczeństwu parkujących samochodów. Na parkingach hotelowych za to samo odpowiada właściciel hotelu, ale często od funkcji parkingu strzeżonego taki hotelarz “umywa ręce”. Strefa płatnego parkowania w miastach to z kolei miejsca płatne, ogólnodostępne, z których opłaty parkingi utrzymywane są w należytym stanie, gdzie obsługa nie zajmuje się pilnowaniem auta, ale odśnieżaniem, grabieniem liści, wymiataniem liści.

Mimo, że w praktyce na terenie miast dominują parkingi niestrzeżone, to jednak w przypadku, gdy parking jest ogrodzony, wjazdu na teren strzeże budka ochroniarska, wyposażony jest w szlaban wjazdowy, a każda osoba wprowadzająca auto na parking jest legitymowana, to już przesłanki, które pozwalają stwierdzić, że parking jest strzeżony. I to zupełnie zgodnie z prawem. Czyli, jeśli wjeżdżasz na parking, który spełnia kilka (niekoniecznie wszystkie) poniższych punktów, masz prawo domagać się od właściciela odszkodowania za utracone lub uszkodzone mienie:

  • plac ogrodzony jest ze wszystkich stron
  • posiada bramę ze szlabanem
  • posiada kolczatki na jezdni. usuwane przy wypuszczaniu auta z parkingu
  • zabezpieczenia mechaniczna i elektroniczne
  • budka strażnicza
  • regulamin parkingu strzeżonego
  • legitymowanie osób wprowadzających auto
  • numer, przypisujący auto do konkretnego miejsca

W takim przypadku prawo przewiduje, że możesz żądać odszkodowania za kradzież pojazdu, włamanie do auta, kradzież wyposażenia, zniszczenie lub kradzież anteny, lusterek bocznych cy tablic rejestracyjnych. Nie możesz żądać odszkodowania za bagaż podręczny i inne rzeczy pozostawione w aucie. Z parkingów strzeżonych korzystają głównie właściciele cennych pojazdów, aut, których po kolizji czy wypadku nie można zabezpieczyć w inny sposób. Często korzysta z nich komornik, policja czy sąd. Na naszym parkingu znajdują się auta całe i powypadkowe, niektóre przechowywane na koszt Państwa, ale jednak większość kosztów pokrywają właściciele lub ubezpieczyciele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *